Podłoga z efektem betonu - jak to zrobić

Wnętrze w stylu loftowym to prawdziwy hit w aranżacji wnętrz. Kochamy industrialne inspiracje za ich niepowtarzalny klimat, nowoczesność i możliwość wyboru szerokiej gamy kolorów i dodatków. Podstawą loftowego wnętrza jest industrialna podłoga – dobrym pomysłem będzie taka z efektem betonu. Jak wykończyć podłogę, by wyglądała na betonową? Rozwiązaniem jest mikrocement.

W jakich wnętrzach podłoga z efektem betonu sprawdzi się najlepiej?

Surowa, betonowa podłoga to pomysł, który stał się popularny razem z modą na przestrzenie loftowe. Trend ten swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 60. zaczęto przerabiać wnętrza starych magazynów czy fabryk na przestronne i niesztampowe mieszkania. Podłogi często pozostawiano w nich w oryginalnym, przemysłowym charakterze – jako surowe, betonowe, niewykończone powierzchnie.

Dzisiejsza technologia umożliwia stworzenie podłogi z efektem betonu, ale z wszystkimi zaletami w pełni wykończonej powierzchni, na czele z łatwym czyszczeniem, pielęgnacją i wieloletnią trwałością. Podłogi z mikrocementu to rozwiązanie idealne do aranżacji w stylu loftowym, ale także nowoczesnym, skandynawskim czy minimalistycznym. Takie wykończenie podłogi będzie również świetne jako oryginalny kontrast we wnętrzach w klimacie glamour czy innych, bardziej klasycznych aranżacjach. Oprócz wnętrz mieszklanych mikrocement znajduje również zastosowanie jako wykończenie podłóg we wnętrzach komercyjnych, takich jak biura czy sklepy oraz w projektach użyteczności publicznej.

Loft z betonową posadzką i cegłą na ścianie. Foto: Unsplash.com

Jak powstaje podłoga z mikrocementu?

Mikrocement to nowoczesny pomysł na stworzenie podłogi z efektem betonu. Takie wykończenie posadzki umożliwia system Futu MICROTWO. Składa się na niego kilka różnych warstw specjalnej masy dekoracyjnej, która jest mieszanką polimerów, mikrocementów i kruszywa z różnymi domieszkami i pigmentami.

W pierwszej kolejności na podłożu położyć trzeba warstwę szczepną, która zapewni odpowiednie połączenie masy dekoracyjnej z podłożem, a więc będzie służyć jako grunt dla warstwy konstrukcyjnej. W przypadku systemu Futu MICROTWO warstwę szczepną tworzyć może SICONOFLOOR GF-E lub SICONOFLOOR GW-E zasypywany piaskiem.

Warstwa konstrukcyjna mikrocementu FutuBeton to Futu MICROTWO BF. Produkt służy do tworzenia cienkowarstwowej posadzki mineralnej o grubości ok. 2-3 mm. Zawiera w swym składzie wysokosprawne cementy oraz specjalne domieszki polimerowe i specjalistyczne wypełniacze. Dzięki temu tworzy gładką, odporną na ścieranie, wilgoć i pylenie powierzchnię. Co więcej, mikrocement można też bez problemu kłaść na podłodze w łazience czy w kuchni.

Dużą zaletą tego systemu jest możliwość barwienia dowolnym pigmentem, dzięki czemu uzyskuje się podłogę w różnych odcieniach betonu. Do barwienia mikrocementu służy Futu COLOR.

Biuro w loftowym stylu z modną betonową posadzką i sufitem. Foto: Unsplash.com

W jakiś sposób utrwala się i wzmacnia podłogę z mikrocementu?

Ostatnią warstwą, której zadaniem jest zapewnienie podłodze z mikrocementu dłuższej żywotności i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, jest warstwa zamykająca. Do jej stworzenia potrzebny będzie primer Futu PRIMER PU – bezbarwny jednokomponentowy preparat szczepno-gruntujący pod lakier. Służy on do gruntowania podłogi pod nałożeniem lakieru oraz do wyrównywania chłonności podłoża.

Ostatni etap to położenie specjalnego lakieru Futu PU. Zabezpiecza on podłogę i podwyższa on jej parametru użytkowe, a przy okazji daje piękny efekt wykończenia pomiędzy matem a satyną.

Mikrocement to trwały i bardzo efektowny sposób na podłogę z efektem betonu. Sprawdzi się w aranżacjach, w których potrzebny jest efekt przemysłowej, surowej posadzki (np. w loftowych czy minimalistycznych wnętrzach), a jednocześnie podłoga ma się wyróżniać łatwością czyszczenia i wytrzymałością. To znakomite rozwiązanie do stylowych wnętrz mieszkalnych, ale i oryginalnych i wygodnych w użytkowaniu przestrzeni komercyjnych i użyteczności publicznej.