Wnętrze w stylu loftowym - postaw na modny beton

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Pofabryczne przestrzenie, industrialne meble, surowe drewno, czarny metal, a przede wszystkim beton – oto kwintesencja loftowych wnętrz. Podobają Ci się takie aranżacje? Przeczytaj, jak zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym i jak pomóc w tym mogą modne powierzchnie z mikrocementu.

Czym jest mikrocement? Na czym polega ten rodzaj wykończenia powierzchni?

Mikrocement to masa dekoracyjna, która jest mieszanką polimerów, mikrocementów i kruszywa z różnymi domieszkami i pigmentami. Masę betonową można przy tym dowolnie barwić – odbywa się to bezpośrednio przy aplikacji poprzez dodanie barwnika do gotowej masy.

Jakie właściwości ma mikrocement? Wykończona nim powierzchnia staje się twarda i wyjątkowo odporna na zarysowania, ścieranie, uderzenia, a także wilgoć, wysoką temperaturę czy nawet chemię gospodarczą. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj wykończenia podłogi czy ściany, otrzymasz jednolitą powierzchnię, bez fug i spoin. Łatwo będzie ją zatem utrzymać w czystości.

Co więcej, mikrocement wygląda we wnętrzu minimalistycznie i nowocześnie. Designerska podłoga i ściana, gładka lub z fakturą, znakomicie się sprawdzi wszędzie tam, gdzie potrzebne jest niestandardowe rozwiązanie i efekt wow!

Mikrocement kocha przede wszystkim przestronne, loftowe przestrzenie i poprzemysłowe inspiracje, ale dobrze odnajdzie się także w innych stylach, zwłaszcza, że betonową masę możesz barwić na dowolny kolor.

Mikrocement w głębokiej, nasyconej kolorystyce, np. granatowej czy szmaragdowej, dobrze sprawdzi się we wnętrzu w stylu glamour czy nowoczesnym. W tej aranżacji stworzył świetny duet z tapicerowanym łóżkiem i eleganckimi meblami. W realizacji użyto technologii Futu MICROONE.

Loft z betonową posadzką i cegłą na ścianie. Foto: Unsplash.com

Skąd wziął się styl loftowy we wnętrzach?

Lofty, czyli przestrzenie mieszkalne zrobione z dawnych pomieszczeń poprzemysłowych, takich jak fabryki, warsztaty czy magazyny, to pomysł, który narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Artyści i przedstawiciele bohemy w wielkich przemysłowych miastach zajmowali opustoszałe hale i zamieniali je na klimatyczne pracownie i mieszkania w jednym. A że brakowało im pieniędzy, ale na pewno nie pomysłów, urządzali pofabryczne wnętrza oryginalnie i nietuzinkowo, stawiając na surowy klimat i otwartą przestrzeń.

Chociaż dzisiaj prawdziwe lofty faktycznie mieszczą się w poprzemysłowych wnętrzach, możesz postawić na styl loftowy także w zupełnie nowym mieszkaniu w bloku. Mieszkania inspirowane loftami i dawnymi fabrykami to prawdziwy hit wnętrzarski! Rozwiązania wykończeniowe oferowane przez wielu producentów, w tym także mikrocement FutuBeton, zdecydowanie ułatwiają wprowadzenie tego stylu do wnętrz.

Biuro w loftowym stylu z modną betonową posadzką i sufitem. Foto: Unsplash.com

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

Loftowe wnętrza kochają przestrzeń. Wysokie sufity, duże przeszklenia, mało ścianek działowych i otwarte pomieszczenia to kwintesencja tego stylu. Okna często mają widoczne szprosy, nie brakuje też modnych, szklanych ścianek działowych i drzwi z metalowymi czarnymi ramami i szprosami. To, co w innych stylach zwykle się ukrywa, tu wydobywa się na pierwszy plan – kable, rury, przewody wentylacyjne czy hydrauliczne.

Jakie kolory pasują do stylu loftowego? Przede wszystkim biel we wszystkich odcieniach, która powiększa optycznie wnętrza i dodaje im surowego charakteru. Pożądany chłód i sterylność zapewnią też szarości (w odcieniu betonu). O oryginalny klimat zadbają dekoracje i dodatki z czarnego metalu – oświetlenie czy profile mebli. W loftowym wnętrzu nie brakuje też surowego drewna, typowej dla pofabrycznych przestrzeni naturalnej, czerwonej cegły i powierzchni naśladujących zardzewiałe lub miedziane powierzchnie.

Jakie meble sprawdzą się w lofcie? Sofy i narożniki powinny wyglądać na nieco wyeksploatowane. Dobrze się prezentują zwłaszcza szare, granatowe lub czarne meble modułowe. Nie powinno przy nich zabraknąć stolików kawowych z drewna, szkła lub czarnego metalu – najczęstsze połączenie to czarna metalowa lub druciana rama i blat z surowego drewna. Pozostałe meble mogą wyglądać niczym żywcem przeniesione z warsztatu – tu liczą się odsłonięte elementy konstrukcji, metalowe profile, druciane półki.

Całość loftowej aranżacji uzupełnia industrialne oświetlenie – żarówki na kablach (np. popularne lampy-pająki) i czarne lub metalowe oprawy w fabrycznym stylu. Loftowe wnętrza mogą ocieplać tkaniny (np. dywany lub proste, jednolite zasłony) oraz naturalne rośliny doniczkowe.

Loftowy salon z meblami, które są nowe i wygodne, ale wyglądają jak wysłużone. Foto: Unsplash.com

Podłogi i ściany w loftowej aranżacji – postaw na mikrocement

Jakie podłogi i ściany pasują do loftowego stylu? Przede wszystkim takie, które zachwycają efektem betonu. W oryginalnych loftach często pozostawiano betonowe ściany lub podłogi bez wykończenia i tynkowania. W dzisiejszych realiach z pomocą przychodzi współczesna technologia i możliwości aranżacyjne, jakie daje mikrocement FutuBeton.

Mikrocement czyli masa dekoracyjna, która idealnie naśladuje loftowe, betonowe powierzchnie, sprawdzi się zarówno na podłodze (technologia Futu MICROTWO), jak i na ścianie (technologia Futu MICROONE). Dzięki tym rozwiązaniom modny efekt betonu jest dostępny na wyciągnięcie ręki – można go zastosować w dowolnym pomieszczeniu, nawet w małym mieszkaniu w bloku.

Mikrocement wygląda nowocześnie i minimalistycznie, dając wygląd jednolitej powierzchni bez fug, który dobrze pasuje do surowego i oszczędnego stylu loftowego. Wykończona mikrocementem FutuBeton powierzchnia staje się przy tym twarda i odporna na zarysowania. Można ją barwić na dowolny kolor, a tym samym stworzyć aranżację idealnie dopasowaną do potrzeb.

Surowe, oszczędne w formie wnętrze, w którym na podłodze i ścianie zastosowano mikrocement. Foto: Unsplash.com

Szukasz pomysłu na loftowy styl we wnętrzu? Zobacz, jakie możliwości daje mikrocement FutuBeton. Już dziś możesz mieć piękną, industrialną aranżację we własnym domu!