Mikrocement we wnętrzu - wszystko, co trzeba wiedzieć

Mikrocement to nowoczesne rozwiązanie, które podbija wnętrza na całym świecie, w tym także w Polsce . Cienką warstwą mikrocementu możesz wykończyć ściany, podłogi, schody i inne powierzchnie. Efekt? Minimalistyczne, piękne wnętrze i czysta powierzchnia bez spoin.

 

Trend na mikrocement urósł razem z modą na industrialny styl i loftowe aranżacje. Ten rodzaj wykończenia ma mnóstwo zalet – betonową masę można barwić, dowolnie kształtować, jest odporna na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne oraz trwała. Co więcej, ściana, podłoga czy inna powierzchnia wykończona mikrocementem wygląda designersko i nowocześnie, stając się perfekcyjnym tłem dla wielu różnych aranżacji, także w bardziej tradycyjnych stylach.

Dom w skandynawskim stylu, w którym na podłodze zastosowano technologię mikrocementu Futu MICROTWO jest tego świetnym przykładem (Realizacja: Punkt Mazury Foto: Paweł Martyniuk).

Czym jest mikrocement? Na czym polega ten rodzaj wykończenia powierzchni?

Mikrocement – masa dekoracyjna

Mikrocement to masa dekoracyjna, która jest mieszanką polimerów, mikrocementów i kruszywa z różnymi domieszkami i pigmentami. Masę betonową można przy tym dowolnie barwić – odbywa się to bezpośrednio przy aplikacji poprzez dodanie barwnika do gotowej masy.

Jakie właściwości ma mikrocement? Wykończona nim powierzchnia staje się twarda i wyjątkowo odporna na zarysowania, ścieranie, uderzenia, a także wilgoć, wysoką temperaturę czy nawet chemię gospodarczą. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj wykończenia podłogi czy ściany, otrzymasz jednolitą powierzchnię, bez fug i spoin. Łatwo będzie ją zatem utrzymać w czystości.

Co więcej, mikrocement wygląda we wnętrzu minimalistycznie i nowocześnie. Designerska podłoga i ściana, gładka lub z fakturą, znakomicie się sprawdzi wszędzie tam, gdzie potrzebne jest niestandardowe rozwiązanie i efekt wow!

Mikrocement kocha przede wszystkim przestronne, loftowe przestrzenie i poprzemysłowe inspiracje, ale dobrze odnajdzie się także w innych stylach, zwłaszcza, że betonową masę możesz barwić na dowolny kolor.

Mikrocement w głębokiej, nasyconej kolorystyce, np. granatowej czy szmaragdowej, dobrze sprawdzi się we wnętrzu w stylu glamour czy nowoczesnym. W tej aranżacji stworzył świetny duet z tapicerowanym łóżkiem i eleganckimi meblami. W realizacji użyto technologii Futu MICROONE.

Ściana w sypialni pokryta mikrocementem Futu MICROONE wybarwionym na kolor granatowy.

Gdzie najlepiej sprawdzi się mikrocement?

Szukasz niestandardowego pomysłu na wykończenie wnętrza? Masz już dość oklepanych rozwiązań i potrzebujesz czegoś innego? Lubisz minimalistyczny styl aranżacji? Podobają Ci się pofabryczne przestrzenie z surowymi, betonowymi ścianami, chłodną kolorystyką i industrialnymi dekoracjami? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na powyższe pytania, możesz być pewien, że mikrocement to rozwiązanie dla Ciebie!

Ten rodzaj wykończenia powierzchni używany jest dziś powszechnie (także w naszym kraju) zwłaszcza we wnętrzach komercyjnych i użyteczności publicznej: w biurach, halach wystawowych, sklepach, galeriach, a nawet w pomieszczeniach przemysłowych. Wyróżnia się trwałością i dekoracyjnością, nic więc dziwnego, że architekci wnętrz komercyjnych używają mikrocementu tak chętnie.

Ale mikrocement to znakomite rozwiązanie także do wnętrz mieszkalnych. Idealnie się sprawdzi w aranżacjach loftowych, industrialnych, minimalistycznych i nowoczesnych. Możesz nim wykończyć podłogi czy ściany, ale także użyć do mniej oczywistych zastosowań: jako materiał na kuchenny blat, na ścianę nad blatem, na obudowę wanny czy kominka.

Mikrocement dobrze się też prezentuje w roli wykończenia ściany w salonie. W tej aranżacji biała ściana z mikrocementu świetnie wygląda w duecie z sofą w butelkowej zieleni i w nieco skandynawskiej aranżacji. Zastosowano tu technologię mikrocementu Futu MICROONE.

Salon ze ścianą porytą białym mikrocementem Futu MICROONE.

Jak się układa mikrocement?

Aby wykonać dekoracyjną posadzkę lub okładzinę ściany i innych elementów, używa się kilku różnych warstw mikrocementu.

W dedykowanym do wykończenia ścian systemie Futu MICROONE pierwsza jest tzw. warstwa szczepna – Futu Primer do gruntowania podłoża i wyrównywania chłonności niejednorodnych powierzchni i Futu Kontakt, czyli gotowa masa szczepna na bazie wysokiej jakości żywic i mineralnych wypełniaczy, która ma za zadanie połączyć podłoże z właściwą warstwą konstrukcyjną.

Warstwę konstrukcyjną tworzy polimerowa baza mikrocementu Futu MICROONE BASE oraz kolejna, wierzchnia warstwa mikrocementu, którą układa się bezpośrednio na podbudowę stworzoną z Futu MICROONE BASE (Futu MICROONE FINISH). Całość można zabarwić na dowolny kolor, a następnie stosuje się warstwę zamykającą, która składa się z lakieru wykończeniowego Futu PU oraz primera gruntującego pod lakier Futu PRIMER PU.

Dopiero po ułożeniu wszystkich warstw ściana lub podłoga z mikrocementu zyskuje swoje niezwykłe właściwości i designerski, nowoczesny wygląd.

Mikrocement FutuBeton to modne rozwiązanie, które świetnie się sprawdza nie tylko we wnętrzach użyteczności publicznej, ale coraz częściej trafia do nowoczesnych domów i mieszkań!